نحوه کسب نماد اعتماد الکترونیکی

Images
Images
Images
Images

نحوه کسب نماد اعتماد الکترونیکی

 • مقالات
 • 3,384 بازدید

 

بسیاری فروشگاه های اینترنتی معتبر ایران ، از نماد اعتماد الکترونیک استفاده می کنند و اکنون یکی از پارامتر های مهم برای جلب اعتماد مشتریان ، دارا بودن نماد اعتماد الکترونیک می باشد. در مقاله "ضرورت کسب نماد اعتماد الکترونیکی" به جنبه های مثبت و تاثیر e-namad در کسب و کار اینترنتی صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم تا نحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیک و انواع آن را به شما کاربران عزیز آموزش بدهیم.

 

مراحل اخذ نماد اعتماد الکترونیکی (e-namad)


نماد اعتماد الکترونیک چیست ؟

از آنجایی که در خرید های اینترنتی ، مشتری هیچ آشنایی با فروشنده ندارد ، به راحتی به فروشنده اعتماد نخواهد کرد و معمولا خریدی انجام نمی دهد، نماد اعتماد الکترونیک که توسط وزارت صنعت معدن و تجارت ( مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ) ارائه می شود، به کاربر اطلاعاتی شامل نام صاحب امتیاز فروشگاه اینترنتی، تلفن تماس، آدرس ایمیل و آدرس پستی را نمایش می دهد، بنابراین کاربر متوجه خواهد شد که فعالیت این فروشگاه مجاز و قانونی بوده و می تواند محصولات یا خدمات مورد نیاز خود را خریداری نماید.

 

انواع نماد اعتماد الکترونیک :

در حال حاضر دو نوع نماد اعتماد الکترونیک را می توان دریافت کرد :

 • یک ستاره: نماد اعتماد یک ستاره برای فروشگاه های اینترنتی معمولی می باشد
 • دو ستاره: لازمه اخذ نماد اعتماد دو ستاره، استفاده از ssl معتبر در سایت است. پروتکل ssl امنیت رد و بدل شدن اطلاعات در فضای اینترنت را تضمین میکند.  طبق آخرین به روز رسانی های گوگل استفاده از این پروتکل در رتبه بندی سایت در نتایج جستجو نیز در آینده نزدیک موثر خواهد بود. 

 

شرایط دریافت نماد اعتماد الکترونیک:

صرف گرفتن سفارش خرید بصورت اینترنتی و دریافت پول از مشتری، به منزله فروشگاه اینترنتی و کسب و کار آنلاین در نظر گرفته نخواهد شد.

 

* توجه داشته باشید امکان دریافت نماد با آی پی وجود ندارد ، و ثبت دامنه برای این مورد الزامیست.

جهت کسب نماد اعتماد الکترونیکی متقاضیان به دو دسته تقسیم میشوند؛ متقاضیان حقیقی و متقاضیان حقوقی.

 

متقاضیان حقیقی:

مدارک مورد نیاز: 

 • تصویر مجوز فعالیت (در صورت وجود)
 •  تعهدنامه شخصیت حقیقی

 

متقاضیان حقوقی (تجاری / غیر تجاری):

مدارک مورد نیاز:

 •  تصویر آگهی روزنامه رسمی
 • تصویر اصل اساسنامه
 • آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شركت(در صورت وجود)
 • تعهدنامه شخصیت حقوقی
 • تصویر پروانه / مجوز فعالیت

 

متقاضیان دولتی

 • تصویر نامه در سربرگ رسمی سازمان با امضای مقام مسئول مربوطه مبنی بر تعلق وب سایت به دستگاه دولتی مزبور

 

مراحل اخذ نماد اعتماد الکترونیک

*قبل از انجام موارد زیر حتما الزامات مورد نیاز برای دریافت ای نماد را در سایت خود انجام دهید، همچنین قوانین آن را با توجه به موضوع سایت خود مطالعه نمایید، این اطلاعات در صفحه قوانین و مقررات سایت ای نماد نوشته شده است.

 1. برای شروع وارد وب سایت http://www.enamad.ir بشوید و روی گزینه درخواست نماد اعتماد کلیک کنید ، سپس روی گزینه ایجاد حساب کاربری کلیک کنید ، ایمیل ، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید.
 2. سپس به کاربری خود وارد شوید و از قسمت تکمیل اطلاعات روی گزینه تکمیل فرم اطلاعات کلیک کنید ، تمام اطلاعات کاملا صحیح وارد نمایید.
 3. در قسمت تکمیل اطلاعات روی گزینه بارگذاری مدارک کلیک کنید و مدارک مورد نیاز را آپلود نمایید.
 4. در قسمت تکمیل اطلاعات روی گزینه احراز اطلاعات کلیک کنید ، تلفن همراه ، تلفن ثابت و خود را تایید کنید، در واقع به وسیله تماس تلفنی و پیام کوتاه این موارد تایید خواهد شد.
 5. روی گزینه افزودن کسب و کار کلیک کنید ، تمام اطلاعات را با دقت وارد کنید ، لازم است یک نام کاربری و یک رمز در قسمت مشتریان فروشگاه خود ایجاد کنید و آن را در اختیار مرکز توسعه تجارت الکترونیک قرار بدهید تا آنها تست های لازم را روی سایت شما انجام دهند.
 6. سپس روی گزینه مدیریت کسب و کار کلیک کنید و روی گزینه  احراز اطلاعات کسب و کار کلیک کنید و آدرس ایمیل ، تلفن ثابت و آدرس پستی خود را تایید نمایید ، معمولا برای تایید آدرس هزینه ارسال بسته پستی از شما دریافت خواهد شد.
 7. سپس در قسمت مدیریت کسب و کار فرم نظر سنجی را پر نمایید.
 8. موارد مربوط به چک لیست را انجام بدهید.
 9. در قسمت وضعیت در صفحه مدیریت کسب و کار در هر لحظه می توانید وضعیت کسب و کار خود را بررسی نمایید.

منبع: نت آرام 

پست های تصادفی

طوفان فکری با تیم مشاوران آکو

درخواست مشاوره
مشاوره با آکو