ISA Server شرکت مایکروسافت چیست؟

Images
Images
Images
Images

ISA Server شرکت مایکروسافت چیست؟

  • مقالات
  • 2,623 بازدید

شرکت مایکروسافت نرم افزارهای متعددی را تحت عنوان Microsoft Server System در کنار سیستم عامل اصلی سرور خود یعنی ویندوز عرضه کرده که وظیفه ارائه سرویس های متعددی را از انواع شبکه ای گرفته تا امنیت و غیره به عهده دارند. 
Internet Security & Acceleration Server که مخفف ISA Server است، نرم افزاری محصول شرکت Microsoft می باشد که به منظور افزایش امنیت در ارتباطات اینترنتی و دسترسی سریع تر به شبکه وب طراحی و پیاده سازی شده است. به عبارتی دیگر این نرم افزار یک دروازه امنیتی است که شبکه را از دسترسی هکرها و کرم های مزاحم موجود که به طرق مختلف به شبکه دسترسی دارند مصون می دارد و این کار، از طریق فیلتر کردن در سطح application و پاکت های داده انجام می شود. در شبکه، داده ها برای انتقال به بخش های کوچکتری شکسته می شوند که در اصطلاح به آنها پاکت گفته می شود. 
ISA Server در محیط هایی با سیستم عامل های مختلف کار می کند ولی در عین حال بیشترین بهره وری را در کار با سیستم عامل ویندوز دارد. ISA Serverدر کنار امکانات موجود در سیستم عامل ویندوز از قبیلMicrosoft active directory و VPN) Virtual Private Network) و در اجتماع با آنها به کارایی بالاتر و مدیریت بهتر در شبکه کمک می کند. cache کردن یا به عبارتی ذخیره سازی داده ها از طریق ISA Serverو پاسخ دادن به درخواست هایی که داده های آنها در Web cache موجود است، ترافیک در شبکه اینترنت را کاهش داده که این باعث کاهش ازدحام در شبکه و افزایش میزان پهنای باند برای پاسخ دهی بهتر به دیگر درخواست ها در شبکه می شود. ISA Server دسترسی به شبکه را در موارد مختلف از قبیل زمان، دسترسی کاربران، نوعApplication ها و.... محدود می کند و این کار کیفیت مدیریت در شبکه را ارتقا می دهد در نهایت ISA Server محصول قابل توجهی از سوی شرکت مایکروسافت است که در زمینه امنیت در شبکه ها ارائه شده است. 

آشنایی با ISA Server 
برنامه قدرتمند ارتقاء و امنیت شبکه مایکروسافت ISA Server نام دارد این برنامه با استفاده از سرویس ها،سیاست ها و امکاناتی که در اختیار کاربران قرار می دهد قادر است به عنوان راه حلی در شبکه های مجازی (VPN)و یا برپا کردن فضای حایل به عنوان Cache جهت دسترسی سریع تر به صفحات وب مورد استفاده قرار گیرد. همچنین این برنامه قادر است با ایجاد یک دیواره آتش در لایه Application شبکه، فعالیت سرویس های مختلف یک شبکه ویندوزی مثل وب سرور IIS ، سرویس های دسترسی از راه دور (Routing And Remote Access) را از طریق فیلترگذاری و کنترل پورت ها تحت نظر گرفته و فضای امنی را برای آن ها فراهم کند. این برنامه با استفاده از نظارت دائمی خود بر پروتکل امنیتی SSI و فیلتر کردن درخواست های HTTP که به سرور می رسد وب سرور و ایمیل را از خطر حمله هکر ها دور نگه می دارد .به همین ترتیب کلیه ارتباطات شبکه ای که با یک سرور بر قرار می شود از ارتباط Dial up ساده گرفته تا ارتباط با سرور Exchange و یا IIS مشکوک با سرور باید مسدود گردد. 
سایت مایکروسافت برای بررسی اهمیت وجود ISA در یک شبکه کلیه راه حل های این برنامه را که با استفاده از سرویس ها و امکانات ویژه موجود در آن ارائه گشته است به هفت سناریو یا وضعیت مختلف تقسیم کرده که به آن ها می پردازیم. 

سناریوی اول 
از ISA برای تأمین امنیت ایمیل ها استفاده می شود. ISA SERVER با استفاده از دو روش استاندارد یعنی SSL DECRYOTION و همچنین HTTP FILTERING اولا از ورود کد های مشهور به MALICIOUS که عمدتا بدنه انواع کرم ها و ویروس ها را می سازند جلوگیری به عمل می آورد و ثانیا محتوای در خواست های HTTP را برای بررسی مجوز دسترسی آن ها و صلاحیت دریافت و ارسال اطلاعات مورد کنکاش قرار می دهد .در این حالت ISA همچنین از هر نوع اتصال افراد با اسم کاربردی ANONYMOUS که می تواند منشأ شکستن رمز عبور های مجازی یک سرویس دهنده ایمیل شود جلوگیری می کند. به هر حال با وجود این که یک ایمیل سرور مثل Exchange راه حل های امنیتی مخصوص به خود را دارد اما وجود ISA به عنوان دیواره آتش، یک نقطه قوت برای شبکه به حساب می آید. 
ضمن این که در نسخه های جدید ISA امکان ایجاد زنجیره ای از سرور های ISA که بتوانند با یک سرور Exchange در تماس بوده و در خواست های کاربران را با سرعت چند برابر مورد بررسی قرار دهد باعث شده تا اکنون به ISA عنوان فایروالی که با قدرت انجام توازن بار ترافیکی، سرعت بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد در نظر گرفته شود.سناریوی دوم
ISA می تواند در تأمین امنیت و دسترسی از راه دور نیز مورد استفاده قرار گیرد. در این سناریو ، یک شرکت برخی از اطلاعات سازمان خود را برای استفاده عموم در معرض دید و یا استفاده کاربران خارج از سازمان قرار می دهد.به عنوان مثال بسیاری از شرکت ها مسائل تبلیغاتی و گاهی اوقات سیستم سفارش دهی خود را در قالب اینترنت و یا اینترانت برای کاربران باز می گذارند تا آن ها بتوانند از این طریق با شرکت ارتباط برقرار نمایند. در این صورتISA می تواند به صورت واسط بین کاربران و سرویس های ارائه شده توسط وب سرور یا بانک اطلاعاتی SQL SERVER که مشغول ارائه سرویس به محیط خارج است قرار گرفته و بدین وسیله امنیت دسترسی کاربران به سرویس های مجاز و حفاظت از منابع محرمانه موجود در سیستم را فراهم آورد. سناریوی سوم 
در این سناریو، دو شبکه LAN مجزا متعلق به دو شرکت مختلف که در برخی موارد همکاری اطلاعاتی دارند توسط فضای اینترنت و از طریق سرور ها و دروازه های VPN با یکدیگر در ارتباط هستند. به عنوان مثال یکی از شرکای یک شرکت تجاری، محصولات آن شرکت را به فروش رسانده و درصدی از سود آن را از آن خود می کند. در این روش به صورت مداوم یا در ساعات معینی از شبانه روز امکان رد و بدل نمودن اطلاعات بین دو شرکت مذکور وجود دارد. در این زمان ISA می تواند با استفاده از روش ENCRYPTION از به سرقت رفتن اطلاعات ارسالی و دریافتی در حین مبادله جلوگیری کند.در حالی که هیچکدام از دو طرف احساس نمی کنند که فضای حایلی در این VPN مشغول کنترل ارتباط بین آنهاست.به علاوه این که با وجود ISA کاربران برای اتصال به سایت یکدیگر باید از دو مرحله Authentication ) احراز هویت) یکی برای سرور یا دروازه VPN طرف مقابل و دیگری برای ISA عبور کنند که در این حالت یکی از بهترین شیوه های بر قراری امنیت در شبکه های VPN است. 
در این سناریو ، وجود یک ISA SERVER تنها در طرف سایت اصلی یک شرکت می تواند مدیریت برقراری امنیت در کل فضای VPN هر دو طرف را به عهده گیرد و با استفاده از دیواره آتش لایه Application از عبور کد های مشکوک جلوگیری کند. سناریوی چهارم 
در سناریوی چهارم ، یک شرکت قصد دارد به عنوان مثال تعدادی از کارمندان خود را قادر به کار کردن با سیستم های درونی شرکت از طریق یک ارتباط VPN اختصاصی بنماید.در این حالت برای دسترسی این قبیل کارمندان به سرویس شرکت و عدم دسترسی به سرورهای دیگر یا جلوگیری از ارسال ویروس و چیزهای مشابه آن ، یک سد محکم به نام ISA ترافیک اطلاعات ارسالی و یا درخواستی را بررسی نموده و در صورت عدم وجود مجوز دسترسی یا ارسال اطلاعات مخرب، آن ارتباط را مسدود می کند.

 

سناریوی پنجم 
سناریوی بعدی زمانی مطرح می شود که یک شرکت قصد دارد با بر پایی یک سیستم مرکزی در محل اصلی شرکت، سایر شعبات خود را تحت پوشش یک سیستم (مثلا یک بانک اطلاعاتی) متمرکز درآورد. از این رو باز هم در اینجا مسأله اتصال شعبات شرکت از طریق VPN مطرح می شود.در این صورت ISA با قرار داشتن در سمت هر شعبه و همچنین دفتر مرکزی به صورت آرایه ای از دیوارهای آتش 
( Array Of Firewall ) می تواند نقل و انتقال اطلاعات از سوی شعبات به دفتر مرکزی شرکت و بالعکس را زیر نظر داشته باشد . این مسأله باعث می شود تا هر کدام از شعبات و دفتر مرکزی به منابع محدودی از یکدیگر دسترسی داشته باشند . در ضمن با وجود امکان مدیریت و پیکر بندی متمرکز کلیه سرورهای ISA نیازی به مسئولین امنیتی برای هر شعبه نیست و تنها یک مدیر امنیت از طریق ISA سرور موجود در دفتر مرکزی می تواند کلیه ISA سرورهای شعبات را تنظیم و پیکر بندی کند. سناریوی ششم 
کنترل دسترسی کاربران داخل دفتر مرکزی به سایت های اینترنتی ، سناریوی ششم کاربرد ISA محسوب می شود. در این جا ISA می تواند به کمک مدیر سیستم آمده و سایت ها ، لینک ها ی URL و یا انواع فایل ها یی که از نظر وی نامناسب تشخیص داده شده را مسدود کند. در همین هنگام فایروال نیز کار خود را انجام می دهد و با استفاده از سازگاری مناسبی که بین ISA و Active Messing ویندوز وجود دارد اولا از دسترسی افراد غیر مجاز یا افراد مجاز در زمان های غیر مجاز به اینترنت جلوگیری شده و ثانیا می توان از اجرا شدن برنامه هایی که پورت های خاصی از سرور را مثلا جهت استفاده برنامه های Instant Messaging مورد استفاده قرار می دهند جلوگیری نمود تا بدین وسیله ریسک ورود انواع فایل های آلوده به ویروس کاهش یابد . سناریوی هفتم 
در تمام سناریوی قبلی که ISA در بر قراری ارتباط مناسب و امن بین سایت های اینترنت , کاربران یا شعبات شرکت نقش مهمی را ایفا می کرد یک سناریوی دیگر نیز نهفته است و آن سرعت انتقال اطلاعات بین تمام موارد فوق از سایت های اینترنتی گرفته تا اطلاعات سازمانی است. سیستم Array Cache موجود در این برنامه باعث می شود تا هر کدام از کاربران چه در محل اصلی شرکت و چه از محل شعبات بتوانند برای دیدن اطلاعات یا سایت های مشابه راه میان بر را رفته و آن را از هر کدام از ISA های موجود در شبکه VPN یا LAN دریافت کنند و بدین وسیله حجم انتقال اطلاعات با محیط خارج را تا حدود زیادی در سیستم متوازن نمایند. عملکرد
ISA SERVER کلیه سناریوهای تعیین شده را بر اساس سه قاعده مختلف یعنی سیستم، شبکه و دیواره آتش محقق می سازد که در این جا به این سه قاعده اشاره می کنیم: 
Network Rule -1
ISA SERVER با استفاده از قوانین شبکه ای موجود و تعریف شده در بانک اطلاعاتی خودش نحوه ارتباط دو یا چند شبکه را به یکدیگر در یک فضای معین مشخص می سازد. در این قاعده که توسط مدیر سیستم قابل تنظیم است مشخص می گردد که شبکه های مورد نظر طبق کدام یک از دو روش قابل طرح به یکدیگر متصل می شوند . این دو روش عبارتند از: 

الف- NAT (Network Address Translation)
این روش، یک ارتباط یک طرفه و منحصر به فرد است. بدین معنی که همیشه یکی از شبکه ها نقش شبکه اصلی و داخلی (Internal) و بقیه شبکه ها نقش شبکه های خارجی (External) را بازی می کنند. در این روش شبکه داخلی می تواند قوانین و شیوه دسترسی به اطلاعات و رد و بدل شدن آن ها در فضای بین شبکه ها را تعیین کند ولی این امکان از سایر شبکه های خارجی سلب گردیده و آن ها تابع قوانین تعریف شده در شبکه داخلی هستند. در این روش همچنین ISA آدرس IP کامپیوترهای مبدا یک ارتباط NAT را به وسیله عوض کردن آن ها در IP خارجی خودش از دید کامپیوترهای یک شبکه (چه کامپیوترهای متصل از طریق LAN و چه کامپیوترهای خارجی ) مخفی می کند. به عنوان مثال مدیر یک شبکه می تواند از ارتباط بین کامپیوترهای متصل شده از طریق VPN را با اینترنت از نوع یک رابطه NAT تعریف کند تا ضریب امنیت را در این ارتباطات بالا ببرد. 

ب- Rout 
این نوع ارتباط یک ارتباط دو طرفه است. بدین معنی که هر دو طرف می توانند قواعد امنیتی خاصی را برای دسترسی شبکه های دیگر به شبکه محلی خود تعریف کنند. به عنوان مثال ارتباط بین شبکه های متصل شده به یکدیگر در فضای VPN می تواند یک ارتباط از نوع Rout باشد. 
با توجه به این مسائل، ارتباطات فایل اطمینان یک شبکه با شبکه های مجاور ) مثل شعبات شرکت ) می تواند از طریق Rout و ارتباطات محتاطانه شبکه با کاربران خارجی و کسانی که از طریقRadius یا وب به شبکه دسترسی دارند می تواند از نوع NAT تعریف شود. 

Firewall Rule -2
علاوه بر نقش مستقیمی که سیاست های تعریف شده در قواعد دیواره آتش در نحوه ارتباط بین شبکه ها بازی می کند و می تواند موجب مسدود شدن ارتباطات خارج از قواعد تعریف شده در Network Rule شود، این قواعد همچنین می تواند با تعریف دقیقی که از پروتکل های HTTP , FTP , ONS , RPC و …انجام می دهند کلیه درخواست ها از انواع مذکور را زیر نظر گرفته و به عبارتی فیلتر نمایند. در این روش مدیر امنیت شبکه می تواند امکان دسترسی تعدادی از کاربران را در ساعات خاص و به محتوای مشخص مجاز یا غیر مجاز کند. به عنوان مثال وی می تواند تصاویر موجود بر روی صفحات وب را از طریق فیلتر کردن فهرستی از پسوندهای انواع فایل های گرافیکی در یک قاعده از نوع HTTPمسدود کند در حالی که کاربران همچنان بتوانند آن فایل ها را از طریق پروتکل دیگری مثل FTP دریافت یا ارسال کنند. 
همچنین در قواعد مربوط به فایروال می توان دسترسی کاربران یا گروه های کاربری را به تعدادی از آدرس های URL یا IP های مشخص مسدود کرد. ضمن آنکه قواعد مربوط به نحوه دسترسی کاربران برای انجام اموری مثل انتشار صفحات وب (Web Publishing)و امثال آن هم در همین جا تعریف می گردد. 

System Rule -3 
در این قسمت بیش از سی قاعده مربوط به دسترسی وجود دارد که قابل انتساب به شبکه محلی می باشند. این قواعد نحوه ارتباط سرویس های یک شبکه را با یکدیگر و همچنین با ISA مشخص می نماید. به عنوان مثال سرویس DHCP که کلیه درخواست ها و پاسخ های مربوط به انتساب دینامیک آدس IP به کامپیوترهای یک شبکه را مدیریت می کند یا سرویس DSN که وظیفه ترجمه اسامی و آدرس های شبکه را انجام می دهد مورد استفاده ISA قرار گرفته تا بتواند هم موقعیت خود در شبکه و با سرور هایی که سرویس های فوق را ارائه می دهند تشخیص دهد و هم با اطلاع از نحوه پیکر بندی شبکه و ارتباط آن با محیط خارج اقدام به کنترل آن از طریق قواعد مربوط به شبکه و دیواره آتش بنماید. به طور کلی سیاست های موجود در قواعد سیستمی، روابط میان ISA ، سایر منابع و سرورهای موجود در شبکه را مشخص می نمایند.

پست های تصادفی

UX Design چیست؟
UX Design چیست؟
گرافیک‌دیزاین، همواره همگام با توسعه فناوری و خلق نیازهای جدید، ابعاد گسترده‌تر و پیچید...

طوفان فکری با تیم مشاوران آکو

درخواست مشاوره
مشاوره با آکو