شاخص‌های فناوری اطلاعات ایران از کشورهای منطقه عقب‌تر است

Images
Images
Images
Images

شاخص‌های فناوری اطلاعات ایران از کشورهای منطقه عقب‌تر است

  • وِیژه
  • 2,274 بازدید

غیر از ضریب نفوذ تلفن ثابت، در بقیه زیرشاخص های توسعه ارتباطات مانند ضریب نفوذ تلفن همراه ، ضریب نفوذ اینترنت، اینترنت پهن باند و سرانه پهن باند اینترنت، کشورمان فاصله بسیاری با جایگاه اول منطقه دارد.مرکز پژوهش‌های مجلس در تازه‌ترین گزارش تحقیقی خود نشان می‌دهد شاخص‌های فناوری اطلاعات ایران در مقایسه با کشورهای منطقه بسیار عقب است.به گزارش ایتنا از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری های نوین این مرکز اعلام کرد: تحقق سند چشم‌انداز توسعه جمهوری اسلامی ایران از طریق تدوین و اجرای برنامه‌های پنج ساله توسعه کشور صورت می‌پذیرد، بنابراین برای دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز توسعه کشور باید به منظور تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه کشور به عنوان یکی از برنامه‌های توسعه کوشید.

برنامه پنجم توسعه کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، رسیدن به جایگاه دوم در برخی از شاخص‌های فناوری اطلاعات وارتباطات را هدف گرفته است.
این شاخص‌ها شامل شاخص توسعه دولت الکترونیک، سرانه پهنای باند اینترنت و... است.
به طور حتم رسیدن به جایگاه هدف در برنامه پنجم توسعه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیازمند شناسایی جایگاه کنونی کشور است.

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهند که با توجه به تلاش‌های صورت گرفته در زمینه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور تا جایگاه هدف برنامه، فاصله زیادی داریم.

این گزارش چنین ادامه می‌یابد: به طور نمونه در زمینه شاخص توسعه دولت الکترونیکی، علیرغم رشد هشت پله‌ای ایران در مقیاس جهانی، رشد سریع‌تر کشورهای سند چشم‌انداز باعث شده که جایگاه ایران نسبت به کشورهای سند چشم‌انداز در فاصله سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ بدون تغییر باقی بماند.

شاخص توسعه دولت الکترونیکی از سه زیرشاخص زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، خدمات برخط و سرمایه انسانی تشکیل می‌شود.
توسعه سریع‌تر زیرساخت‌های کشورهای منطقه موجب شده است که رتبه زیرشاخص زیرساخت‌های فناوری اطلاعات ایران کاهش پیدا کند، البته در زمینه خدمات بر خط، بهبود جایگاه کشورمان را شاهدیم، اما جایگاه ایران در زمینه زیرشاخص سرمایه انسانی بدون تغییر مانده و همچنان در رده‌های انتهایی فهرست کشورهای منطقه قرار داریم.
در زمینه اقتصادی، فناوری اطلاعات و ارتباطات سهم بسیار اندکی از محصولات صادراتی کشور را شکل می‌دهد. به عنوان نمونه فاصله فاحش کشورمان با کشور نفت‌خیز عربستان قابل توجه است. غیر از ضریب نفوذ تلفن ثابت، در بقیه زیرشاخص های توسعه ارتباطات مانند ضریب نفوذ تلفن همراه ، ضریب نفوذ اینترنت، اینترنت پهن باند و سرانه پهن باند اینترنت، کشورمان فاصله بسیاری با جایگاه اول منطقه دارد.

لازمه تحقق اهداف فوق با توجه به وضعیت کنونی کشور در زمینه شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، عزم و همت بسیار جدی برای رسیدن به اهداف برنامه پنجم، برنامه‌ریزی عملیاتی دقیق، تخصیص اعتبارات مناسب و نظارت کافی بر اجرای موثر برنامه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات بر بخش‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است.

پست های تصادفی

طوفان فکری با تیم مشاوران آکو

درخواست مشاوره
مشاوره با آکو