فیلترینگ از حالت سلیقه ای خارج می شود.

Images
Images
Images
Images

فیلترینگ از حالت سلیقه ای خارج می شود.

  • عمومی
  • 2,181 بازدید

دبیر شورای عالی فضای مجازی از سیاستهای این شورا برای تدوین نظام حقوقی مدون در جهت خارج شدن سیاست فیلترینگ و پهنای باند اینترنت کشور از حالت سلیقه ای خبر داد.

محمد حسن انتظاری  در مجمع عمومی سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران گفت: سیاستهای فیلترینگ و اختصاص پهنای باند اینترنت در کشور باید متناسب با قوانین و نظامات حقوقی طراحی شود و از حالت سلیقه ای بیرون بیاید.

وی با اشاره به وظایف شورای عالی فضای مجازی در جهت بهره گیری حداکثری از فرصتها در پیشرفت متوازن، ارایه خدمات گسترده و برنامه ریزی هماهنگ در جهت صیانت از فضای مجازی کشور گفت: این سیاستها باید به عنوان راهکاری در دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی مرکز ملی و پژوهشگاه ذیل این شورا اجرایی شود.

انتظاری تغییر ساختار در دبیرخانه و مرکز ملی فضای مجازی را از جمله اولویتهای خود عنوان کرد و گفت: ما وارد کارهای ریز و اجرایی نمی شویم و باید در جهت هماهنگی دستگاههای اجرایی عریض و طویلی که در این حوزه وجود دارند اما ناهماهنگ هستند عمل کنیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر حمایت و  کمک گرفتن از بخش خصوصی در فعالیتهای مورد نیاز کشور در حوزه فضای مجازی خاطر نشان کرد: راهبری و مدیریت و نیز کنترل و نظارت برای پیاده سازی پروژه ها از جمله وظایف مرکز ملی فضای مجازی خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه به نظامات حقوقی بین بخشی نیاز داریم تصریح کرد: باید قوانین و نظامات حقوقی متناسب با فیلترینگ و سیاستهای پهنای باند اینترنت طراحی کنیم تا تحت این نظام این دو بخش از حالت سلیقه ای بیرون بیاید.

وی با اشاره به کمیسیون عالی تنظیم مقررات در مرکز ملی فضای مجازی گفت: این کمیسیون عالی باید تغییر راهبرد دهد و به جای آنکه وارد کارهای وزارت ارتباطات شود باید به سمت تدوین نظام کلان حقوقی در این حوزه حرکت کند.

انتظاری خطاب به فعالان صنف رایانه گفت: دو شاخص توسعه و پیشرفت و اشتغال را با شما باید ارتقا دهیم که در این زمینه از فعالیتهای بخش خصوصی و توانمندی داخلی استفاده خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید ایده ها را تبدیل به راهبردهای کلان کنیم، گفت: وظیفه عمده ای به عهده مرکز ملی فضای مجازی است تا بتواند این مباحث را به کمیسیونهای مربوطه و شورای عالی فضای مجازی منتقل کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه شاهد هستیم که گزارش های متفاوت با دیدگاه های متفاوتی به مقامات اصلی کشور ارائه می شود، خاطر نشان کرد: در این زمینه نیاز به تعامل دو جانبه داریم و وظیفه ما توسعه توانمندی در این حوزه است. این به این معنی نیست که درها را ببندیم و بخواهیم چرخ را دوباره اختراع کنیم. بلکه باید از تجارب خارجی و توانمندی ملی بر مبنای برنامه ریزی استفاده کنیم.

انتظاری همچنین در جمع خبرنگاران با اشاره به سیاستهای این شورا در زمینه پالایش فضای مجازی تاکید کرد: در این زمینه باید بررسی های صورت بگیرد و نظر نهایی خود را پس از بررسی ها اعلام می کنم.

وی در پاسخ به خبرنگاران به راهبردهای کلان مجازی کشور بر اساس حکم تاسیس شورای عالی فضای مجازی اشاره کرد و گفت: این راهبردها را بر این اساس تدوین کرده و به تصویب شورا می رسانیم و اجرایی می کنیم.

وی در مورد اجرای سلیقه ای فیلیرینگ خاطر نشان کرد باید در این زمینه نظام حقوقی تدوین شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این سوال که آیا در مورد فیلترینگ جلسه ای برگزار شده است گفت: شورای عالی فضایی مجازی تا کنون در این زمینه جلسه ای نداشته است.

انتظاری در مورد VPN قانونی نیز گفت: تا کنون در این زمینه چند جلسه داشتیم و نظرات کارشناسی در مورد این پروژه را دریافت کرده ایم که در حال بررسی است.

وی اظهار امیدواری کرد که شورای عالی فضای مجازی از حالت انفعال بیرون بیاید و نیز سیاستهای حمایتی برای فعالان این بخش داشته باشد.

انتظاری در مورد شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: قرار نیست این شبکه مجددا باز تعریف شود و اهداف و تعاریف آن قطعی شده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در مورد تصمیمات این شورا برای شبکه اجتماعی فیس بوک نظری نداد.

پست های تصادفی

وقتی گوگل سوتی میدهد !
وقتی گوگل سوتی میدهد !
گوگل درنمایش صفحه ۴۰۳ که مربوط به صفحه تحریم برای کشورهای تحریم شده توسط گوگل می باشد ، دچار اشتب...

طوفان فکری با تیم مشاوران آکو

درخواست مشاوره
مشاوره با آکو