راه‌اندازی سایت اینترنتی برای بررسی احتمال هک شدن ایمیل کاربران

Images
Images
Images
Images

راه‌اندازی سایت اینترنتی برای بررسی احتمال هک شدن ایمیل کاربران

  • عمومی
  • 2,314 بازدید

در این سایت می‌توانید متوجه شوید طی هک‌ها و سرقت‌های بزرگ اینترنتی در چند سال گذشته اطلاعات شخصی شما مورد سوءقصد قرار گرفته است یا خیر.

کارشناسان امنیتی پایگاه اینترنتی ویژه‌ای راه‌اندازی کرده‌اند که با وارد کردن شناسه کاربری یا رمز عبور خود در آن می‌توانید متوجه شوید طی هک‌ها و سرقت‌های بزرگ اینترنتی در چند سال گذشته اطلاعات شخصی شما مورد سوءقصد قرار گرفته است یا خیر.

این پایگاه اینترنتی با نام haveibeenpwned.com راه‌اندازی شده و یک معمار نرم‌افزاری استرالیایی به‌نام "تروی هانت"(Troy Hunt) آن‌ را طراحی کرده است.


این سایت اینترنتی بررسی می‌کند که آدرس پست الکترونیکی هر یک از کاربران در سرقت اطلاعات پایگاه داده Adobe Systems در سال جاری، یاهو در سال ۲۰۱۲، سونی و Stratfor در سال ۲۰۱۱، Gawker در سال ۲۰۱۰ و ... مورد تهاجم هکرها قرار گرفته است یا خیر.

در ماه اکتبر اعلام شد که پایگاه داده Adobe به صورت گسترده مورد حمله قرار گرفته و اطلاعات آن سرقت شده است.
این بزرگ‌ترین اتفاق امنیتی عمومی در طول تاریخ است که طی آن اطلاعات شخصی کاربران سرقت شد.

هک شدن سیستم اطلاعاتی شرکت Adobeباعث شد اطلاعات شخصی ۱۵۳ میلیون کاربر و آدرس‌های پست الکترونیکی آنها سرقت شود که البته گفته می‌شود آن دسته از کاربرانی که رمز عبور ضعیف‌تر برای خود در نظر گرفته بودند، مورد این حمله اینترنتی قرار گرفتند.

تاکنون سایت‌های اینترنتی فراوانی راه‌اندازی شده‌اند که نشان می‌دهند کاربران طی سرقت بزرگ Adobe مورد حمله قرار گرفته‌اند یا خیر.
اما سایتی که هانت راه‌اندازی کرده است وضعیت اطلاعات شخصی کاربران را در تمام اتفاقات امنیتی چند سال اخیر مشخص می‌کند.

هانت در سال ۲۰۱۲ میلادی اطلاعات منتشر شده از سوی یاهو و سونی را مورد بررسی قرار داد و در پایان متوجه شد ۵۹ درصد مردم رمز عبور حساب‌های کاربری خود در هر دو سایت را یکسان انتخاب می‌کنند.

گفته می‌شود که وارد کردن اطلاعات به مرکز داده‌های پایگاه اینترنتی HaveIBeenPwned بسیار دشوار بوده است. زیرا در این اقدام اطلاعات ۱۵۲ میلیون نفر در سیستم Adobe، بیش از ۸۶۰ هزار نفر در Stratfor، ۵۳۰ هزار نفر در Gawker، ۴۵۳ هزار نفر در یاهو و ۳۷ هزار نفر در سونی به سیستم مرکزی سایت اضافه شد.

پست های تصادفی

طوفان فکری با تیم مشاوران آکو

درخواست مشاوره
مشاوره با آکو