راه‌کاری جدید برای افزایش سرعت مرور صفحات وب

Images
Images
Images
Images

راه‌کاری جدید برای افزایش سرعت مرور صفحات وب

  • مقالات
  • 2,031 بازدید
در طول سال‌هایی که پشت سر نهادیم، شرکت‌های مختلف سعی کردند با استفاده از روش‌های ابداعی خود سرعت دسترسی افراد به صفحات وب را افزایش دهند. اما پروژه جدید پژوهش‌گران MIT راه‌کار نسبتا جدیدی در این زمینه ارائه می‌کند. دستاورد جدید MIT به این حقیقت اشاره دارد که ما به جای آن‌که تمرکز خود را روی فشرده‌سازی داده‌ها قرار دهیم، باید با اعمال تغییراتی در چهارچوب مرورگرها به شیوه بهینه‌سازی شده‌ای اقدام به بازیابی داده‌ها کنیم.

بدون شک یک ابزار منبع باز این توانایی را دارد تا از نمایش خودکار فیلم‌ها و ردیاب‌های تبلیغاتی که این روزها در دنیای وب به وفور یافت می‌شوند ممانعت به عمل آورده و به این شکل میزان بارگذاری‌ها داده‌ها را کاهش دهد. در حالی که گوگل راه‌کاری برای کم کردن زمان بارگذاری صفحات وب ارائه کرده است، اما این راه‌کار محدود به دستگاه‌های همراه است.

 
 

اما به نظر می‌‌رسد محققان MIT موفق به ابداع راه‌کار جدیدی در این زمینه شده‌اند. راه‌کار جدید این ظرفیت را دارد تا سرعت بارگذاری صفحات وب را نه تنها روی دستگاه‌های همراه بلکه روی دسکتاپ‌ها نیز افزایش دهد. به‌طوری که صفحات وب نزدیک به 34 درصد سریع‌تر از قبل بارگذاری شوند. در روش ابداع شده توسط این محققان به جای آن‌که داده‌ها فشرده‌سازی شود، محققان علوم کامپیوتر MIT و آزمایشگاه هوش مصنوعی CSAIL چهارچوبی نرم‌افزاری طراحی کردند که به مرورگرها اعلام می‌کند، چگونه باید با وب سرور به تعامل پرداخته و چگونه باید چیزهایی شبیه به تصاویر و محتوای جاوااسکرپیت را دانلود کنند. این چهارچوب جدید Polaris نام دارد. راوی نتراوالی از پژوهش‌گران این گروه در مصاحبه‌ای با سایت مادربرد گفته است: « بسیاری از تولیدکنندگان مرورگرها همچون اپرا برای آن‌که زمان بارگذاری صفحات در دستگاه‌های همراه را افزایش دهند از تکنیک فشرده‌سازی داده‌ها قبل از انتقال داده‌ها به دستگاه‌ کاربر استفاده می‌کنند. اما پهنای باند در شبکه‌های 4G بسیار بالا است. در نتیجه مکانیزم فشرده‌سازی بیشتر زمانی کاربرد دارد که شما از پهنای باند کمی استفاده می‌کنید و در نظر دارید در زمان مقتضی بیشترین داده‌ها را ارسال کنید. اما این راه‌کار کاهش زمان بارگذاری صفحات را به ارمغان نمی‌آورد. چون‌که یک عامل تعیین کننده در این زمینه به شمار نمی‌رود.»

چهارچوب جدید چگونه کار می‌کند؟

به‌طور معمول زمانی که آدرس یک سایت را در مرورگر خود وارد می‌کنید، مرورگر به تعامل با سرور پرداخته و در ادامه اقدام به واکشی عناصری همچون HTML، جاوااسکرپیت و تصاویر از سرور می‌کند. اشیایی که در بیشتر موارد وابستگی‌های مختلفی دارند. به‌طور مثال یک قطعه کد جاوا اسکرپیت ممکن است به بهانه نیازمندی به تصویری اضافی‌تر اقدام به دریافت تصاویر از یک گالری عکس کند. امروزه بسیاری از سایت‌های مدرن به‌طور کامل اقدام به بارگذاری عناصر مختلفی می‌کنند. این عناصر از بنرهای تبلیغاتی تا محتوای ویدویی قابل پخش خودکار را شامل می‌شود.

این چنین محتواهایی همراه با دکمه‌های شبکه‌های اجتماعی همراه هستند تا به شما این توانایی را ‌دهند تا محتوای نشان داده شده را به اشتراک قرار دهید. در نتیجه جای تعجبی ندارد که زمان بارگذاری به‌طرز کاملا محسوسی افزایش پیدا کند. این مشکل به ویژه در ارتباط با دستگاه‌های همراه کاملا قابل محسوس است. زمانی که مرورگری به یک سرور پینگ کرده و داده‌های اولیه برای بارگذاری صفحه را دریافت می‌کند، وابستگی اضافی را در همان مراحل بارگذاری‌ اولیه به وجود می‌آورد. در ادامه برای بارگذاری عناصر دیگر به پینگ‌های بیشتری به سرور نیازمند خواهد بود.

همین موضوع به‌طرز محسوسی افزایش بارگذاری صفحات را به دنبال خواهد داشت. اما Polaris این توانایی را دارد تا درخواست‌های داده‌ای را در بیشتر مواقع به صورت یک دنباله کارآمد و بهینه‌ شده برای سرور ارسال کند. مهم‌تر آن‌که همه این کارها به‌طور خودکار انجام شده و به دلیل این‌که این چهارچوب کاملا بر مبنای جاوااسکریپت کار می‌کند این توانایی را دارد تا به صورت از پیش ساخته در سایت‌ها قرار گیرد، به دلیل این‌که این چهارچوب مختص یک مرورگر خاص طراحی نشده است. با این حال، سایت‌ها برای آن‌که بتوانند از مزایای Polaris استفاده کنند، نیاز دارند تا Polaris روی سرور نصب شده باشد تا امکان افزایش سرعت امکان‌پذیر باشد.

راوی نتراوالی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در ارتباط با چهارچوب Polaris گفته است: « تیم توسعه‌دهندگان در نظر دارد این پروژه را منبع باز کنند. این‌کار نه تنها باعث پیش‌رفت بهتر این پروژه می‌شود، بلکه امکان ارائه آن‌را در قالب یک افزونه فراهم می‌کند. حتی اگر تولیدکنندگان مرورگرها موافق خود را اعلام کنند، امکان افزودن این چهارچوب در قالب کدهای اصلی و مرکزی مرورگرها وجود دارد. »

 

پست های تصادفی

طوفان فکری با تیم مشاوران آکو

درخواست مشاوره
مشاوره با آکو