حذف فلش از سیستم عامل های موبایل

Images
Images
Images
Images

حذف فلش از سیستم عامل های موبایل

  • عمومی
  • 2,672 بازدید

نرم افزار فلش در سال 1996 توسط کمپانی ماکرومدیا برای رسم گرافیک برداری متحرک تحت وب معرفی شد و به طور گسترده ای در وب مورد استقبال و استفاده عموم قرار گرفت. در سال 2005 کمپانی ادوبی شرکت ماکرومدیا را خرید و کلیه نرم افزارهای این شرکت از جمله Flash به تملک ادوبی درآمد.

در اواخر سال 2009 نسخه موبایل فلش برای اجرای فایلهای فلش روی موبایلها ارائه شد. و از نسخه 11.1 طبق اعلام شرکت ادوبی، کاربران باید برای اجرای فایلهای فلش، به جای نرم افزار فلش ، نرم افزار AIR را روی موبایلهای خود نصب کنند. این نرم افزار علاوه بر اجرای فایلهای فلش، قادر به ارائه سرویسهای آنلاین تحت فلش نیز میباشد. همچنین اندروید 2.2 تا نسخه 4 بصورت پیش‌فرض فلش را روی گوشی کاربر داشتند.

حذف فلش از گوشی های موبایل و تبلت ها:

شرکت اپل از سال 2007 که آیفون را معرفی کرد تاکنون بیش از 200 میلیون دستگاه آیفون فروخته است (و البته چندین میلیون iPad) و یکی از کمپانی های پیشرو در تولید دستگاه های موبایل هوشمند است. این شرکت هرگز اجازه نداد flash player روی گوشیهای iphone و تبلت های iPad اجرا شود و البته دلیلی که ذکر میکرد سنگین بودن پلتفرم فلش برای گوشیهای موبایل، مصرف زیاد باطری و پایین آوردن performance دستگاه در هنگام اجرای فایلهای فلش بود.

 

حذف فلش پلیر از موبایل و سیستم عامل ها

پشتیبانی فلش در ویندوز 8

شرکت گوگل نیز در کنفرانسی که در چند روز گذشته درباره سیستم عامل اندروید و برخی دیگر محصولات خود ارائه کرد، از حذف flash player در نسخه 4.1 اندروید خبر داد. کمپانی ادوبی نیز این خبر را تایید کرده است و از کاربرانی که از اندروید 4.0 استفاده میکنند و قصد دارند سیستم عامول خود را به اندروید 4.1 ارتقا دهندخواست تا برنامه Flash را از روی گوشی یا تبلت اندرویدی خود حذف کنند ، زیرا دیگر آپدیت های امنیتی فلش برای اندروید 4.1  ارائه نخواهد شد.

شرکت مایکروسافت نیز چند ماه پیش، خبر از عدم نصب پیشفرض فلش بر روی مرورگر IE 10 داد. البته طبق اعلام این شرکت IE 10 در دو نسخه ارائه خواهد شد. یکی برای PC ها و یکی برای تبلت ها. و نسخه تبلت IE 10 برنامه فلش را بصورت پیشفرض پشتیبانی نخواهد کرد و این شرکت ترجیح میدهد پشتیبانی خود را به HTML5 معطوف کند. اما در ماه گذشته مایکروسافت نظر خود را عوض کرد و اعلام کرد که با توجه به اینکه هنوز تعداد خیلی زیادی از وب سایتها از فلش استفاده میکنند و برای HTML5 بهینه نشده اند، فلش بر روی IE10 نصب خواهد بود. البته این شرکت گفته است که همکاری نزدیکی را با شرکت adobe برای بهبود وضعیت مصرف باطری و performance نرم افزار فلش داشته است.

استفاده از html بجای فلش

سرمایه گذاری روی HTML5 :

از اتفاقات و بلاهایی که در چند سال گذشته بر سر پلتفرم فلش آمده است پیداست که عمر فلش تمام شده است و حتی خود کمپانی ادوبی نیز اعلام کرده است که دیگر پلتفرم FLASH را برای موبایلها گسترش نخواهد داد و بر روی تکنولوژی های جدید وب از جمله HTML5 و CSS3 تمرکز خواهد کرد. کمپانی های بزرگ دیگر نیز بر این موضوع تاکید دارند این پلتفرم باید جای خود را به تکنولوژی های جدیدتر و سبک تر بدهد و اگر هنوز از Flash بطور محدود پشتیبانی میکنند به دلیل وجود وب سایتهایی است که دارای فلش هستند.

با توجه به اتمام پشتیبانی بسیاری از مرورگرها و پلتفرم های موبایل از فلش، وقت آن رسیده است که طراحان وب نیز سایتهای جدید را بر اساس تکنولوژی های جدید HTML5 طراحی کنند تا سایتهای طراحی شده در چند سال آینده کاربری خود را از دست ندهند. همچنین این وظیفه طراح وب است که مشتریانی را که به استفاده از فلش در وب سایت خود تاکید دارند قانع کند تا دست از این تکنولوژی بردارند و به سوی HTML5 قدم بردارند.
 

پست های تصادفی

طوفان فکری با تیم مشاوران آکو

درخواست مشاوره
مشاوره با آکو