۶ ترفند برای عکس‌برداری بهتر با گوشی‌ موبایل

Images
Images
Images
Images

۶ ترفند برای عکس‌برداری بهتر با گوشی‌ موبایل

  • مقالات
  • 2,115 بازدید

با کمی آموزش از دیگران متفاوت‌تر عکاسی کنید!

 

 
خیلی‎ها آن‌گونه كه باید نمی‎توانند از توانایی‎های دوربين تلفن هوشمند خود استفاده کنند، برای گرفتن عکس‎هایی با کیفیت و حرفه‎ای حتما لازم نیست که یک متخصص عکاسی باشید، با رعایت چند نکته ساده می‎توانید حداکثر بهره را از همین دوربين به ظاهر ساده ببرید.
 

1. عجله نکنید

 

 

احتمالا این بزرگترین مشکلی است که خیلی از ما داریم و برای گرفتن عکس‎هایی بهتر حتما باید به آن توجه کرد. کمی‎ صبر داشته باشید و کمی‎ بیشتر به چیزی که می‎خواهید از آن عکس بگیرید، فکر کنید. صرفا به این دلیل که تلفن شما ظرف چند ثانیه می‎تواند 200 عکس پشت سرهم بگیرید به این معنا نیست که حتما باید از آن استفاده کنید (هر چند این قابلیت می‎تواند در خیلی از موارد سودمند باشد). اول فکر کنید می‎خواهید چگونه از سوژه خود عکس بگیرید، نگران تغییر دادن وضعیت و موقعیت خود نباشید و از چند جهت به موضوع عکاسی نگاه کنید. مثلا چنباتمه بزنید یا حتی روی شکم دراز بکشید تا بهترین موقعیت را برای عکاسی پیدا کنید. مطمئن باشید بعد از چند دقیقه بهترین حالت را پیدا خواهید کرد.

 

2. حرکت نکنید

 

 

حتی با وجود فناوری تثبیت کننده نوری تصویر (OIS) موجود در تلفن‎های هوشمند، اگر به اطراف حرکت کنید یا دست شما بلرزد، باز هم تصاویر شما کمی‎ مات می‎شوند. به جای این که تلفن خود را تنها با یک دست نگه دارید، سعی کنید از هر دو دست خود استفاده کنید و با دقت یک لبه را با کف دست خود محکم نگه دارید. این کار باعث می‎شود در صورتی که بخواهید چند عکس پشت سرهم از سوژه خود بگیرید، توازن بیشتری روی تلفن برقرار شود. هر چه دوربين شما ثابت‎تر باشد تصاویر تولید شده واضح‎تر خواهد بود.

 

3. از مزایای فراوان نور طبیعی استفاده کنید

 

 

کاملا واضح است که استفاده از نور طبیعی چه مزایایی دارد. اما بنا به هر دلیلی هنوز عده‎ای اصرار دارند به جای گرفتن یک عکس زیر نور طبیعی روز از نور فلش تلفن همراه استفاده کنند. اگر پس‌زمینه شما درخشان است (برای مثال سوژه‎های شما روبروی یک آیینه ایستاده‎اند) HDR را روشن کنید. با این کار شما حتی می‎توانید بدون رنگ پریدگی زیاد از آسمان هم عکس بگیرید. اگر حتما باید از فلش استفاده کنید، اطمینان حاصل کنید نکات شماره 1 و 2 را نیز رعایت می‎کنید.

 

4. پشت سرهم عکس بگیرید

 

 

در نکته شماره یک تاکید شد که بهتر است با کمی صبر و دقت از موضوع خود عکس بگیرید، اما در بعضی شرایط پشت سر هم عکس گرفتن از یک سوژه نتیجه بهتری به همراه دارد. حتی بعضی اوقات گرفتن 200 عکس پشت سرهم از یک موضوع بهتر از 20 عکس جواب می‎دهد. این به این دلیل است که در زمان بازبینی و انتشار عکس متوجه می‎شوید که درصد زیادی از این عکس‎ها خوب از آب در نیاده‎اند. وقتی شما تعداد زیادی عکس (به خصوص به صورت خطی و در یک ردیف) از یک موضوع بگیرید، حق انتخاب خیلی بیشتری برای جدا کردن یک تصویر مناسب خواهید داشت. شاید در نگاه اول جستجو بین این همه عکس کاری کسل کننده به نظر برسد، اما قطعا از نتیجه کار خرسند خواهید شد.

 

5. از تمام زوایا عکسبگیرید

 

 

یکی دیگر از نکاتی که انجام آن باعث افزایش کیفیت کار عکاسی شما می‎شود گرفتن چند عکس از زوایای مختلف است. بعضی وقت‌ها بعضی چیزهایی که شما در نگاه اول تصور می‎کنید بی‎فایده یا عجيب است، در زمان بازبینی و ویرایش عالی به نظر خواهند رسید. گاهی اوقات عکاسی از یک منظره زیبا یا یک بنای تاریخی در یک زاویه خاص جلوه بسیار زیباتری خواهد داشت که احتمالا در نگاه اول شما به آن پی نبرده بودید.

 

6. قانون سه تایی‎ها

 

 

احتمالا قبلا در مورد قابلیت شبکه‌بندی تصویر که تلفن‎های هوشمند گنجانده شده چیزهایی شنیده‎ايد. راهنماهای زیادی در مورد نحوه استفاده از این قابلیت در اینترنت وجود دارد که یکی از بهترین و کامل‌ترین آنها را می‎توانید در  Digital-Photography-School پیدا کنید. به طور کلی ایده استفاده از grid، قاب‌بندی تصویر در کادرهای 3 در 3 روی صفحه نمایش موبایل است. این کار باعث می‎شود تا با برقراری تعادل در امتداد نقاط مورد نظر، تصویر به چشم زیباتر جلوه کند. استفاده از این روش برای کمک به گرفتن سریع عکس‎هایی عالی به اثبات رسیده است، بنابراین سعی کنید از آن غافل نشوید.

 

پست های تصادفی

HTML5 چیست ؟
HTML5 چیست ؟
یک استاندارد جدید از HTML(Hyper Text Markup Language) می باشد که وب مستران آن را یک گام رو به جلو...

طوفان فکری با تیم مشاوران آکو

درخواست مشاوره
مشاوره با آکو