6 نکته در رابطه با طراحی و مدیریت محتوای سایت

Images
Images
Images
Images

6 نکته در رابطه با طراحی و مدیریت محتوای سایت

  • مقالات
  • 2,350 بازدید

امروز قصد داریم تعدادی از مهم ترین نکاتی  که در طراحی وبسایت و مدیریت محتوای سایت بهتر است رعایت کنید را مطرح نموده و به شما توصیه میشود از آنها پیروی کنید.

 

تصاویر

اگر در سایت خود تصاویری را قرار داده اید اما این تصاویر ارتباطی با محتوای شما ندارند یا اینکه وضوح و کیفیت پایینی دارند، دانسته یا ندانسته دارید وبسایت خود را در معرض خطر قرار می دهید.

 

چه باید کرد؟

  • استفاده از تصاویر آماده و با کیفیت است.
  • می توانید از یک عکاس یا تصویرساز حرفه ای برای تهیه تصاویر وبسایت خود کمک بگیرید و به این ترتیب تصاویری داشته باشید که منحصراً برای شما تولید شده است.
  • برای اینکه به تصاویر مورد استفاده خود کمی چاشنی هنر بیفزایید می توانید از تایپوگرافی و فنون هماهنگ سازی فونت و رنگ بهره ببرید.

 

نکته: به هر صورت از هر روشی که استفاده می کنید دقت داشته باشید که تصاویر مورد استفاده شما باید آن قدر شفاف و واضح باشند که کاربر را به بازدید از ادامه مطلب ترغیب نمایند.

 

رنگ و فونت

در هنگام استفاده از فونت های مختلف، در  انتخاب رنگ فونت نیز باید خیلی دقت داشته باشید. هماهنگی رنگ و فونت یکی از مهم ترین مواردی است که در طراحی سایت باید رعایت شود.

 

چه باید کرد؟

  • انواع سبک های ترکیب رنگ را بشناسید مانند رنگ های مکمل، یا متضاد و ...
  • مطالبی در مورد چرخه رنگ را جستجو و مطالعه کنید و برای پیدا کردن ترکیب رنگ مناسب خود از سایت هایی مثل color.adobe.com استفاده کنید.
  • سه یا چهار فونت و رنگ را انتخاب نموده و فونت ها و رنگ های مورد استفاده خود را به همین سه یا چهار مورد محدود کنید تا سایت شما شلوغ و به هم ریخته به نظر نرسد و زیبایی خود را حفظ نماید.

 

ساختار شبکه ایی

اغلب طراحان سایت به اهمیت استفاده از ساختار مشبک (grid) واقفند و می دانند که این ساختار برای نظم دادن به همه چیز چقدر مؤثر است.

تا جائیکه عدم استفاده از ساختار شبکه ایی باعث به هم ریختگی سایت می شود و در نتیجه سایت ناقص و فاقد تاثیر گذاری کافی خواهد شد. کاربران هیچ علاقه ای ندارند در سایتی بمانند که با عجله و بدون صرف وقت کافی طراحی شده است.

 

چه باید کرد؟

با استفاده از خطوط عمودی و افقی ساختار مشبکی را ایجاد کنید و طرح و چیدمان سایت خود را با استفاده از آن با نظم جدیدی باز طراحی کنید. این ساختار می تواند در زمینه های مختلف از محل قرار دادن تصاویر تا اندازه فونت، به شما کمک کند.

 

منو و ساختار ناوبری پیچیده و خسته کننده

به طور کلی توصیه می شود که تا حد امکان سعی کنید منو و ساختار ناوشی ساده ای داشته باشید به طوری که در برگیرنده چند دسته کلی باشد و سایر گزینه ها در ذیل این چند دسته جای گرفته باشند.

وقتی که سه یا چهار گزینه کلی در اختیار کاربر قرار می گیرد، کاربر به راحتی می تواند یکی از آن ها را انتخاب کند و دچار سردرگمی نمی شود.

 

چه باید کرد؟

اگر سیستم ناوشی سایت شما بسیار گسترده، پیچیده و خسته کننده است، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که ساختار ناوبری و منوهای سایت را مجدداً طراحی کنید. با استفاده از ساختار مشبک که در پست قبل بیان شد، طراحی مجدد سیستم ناوشی کار دشواری نخواهد بود.

 

سرعت بارگذاری سایت

هیچ کس، به ماندن در سایتی که بسیار کند بارگذاری می شود علاقه ای ندارد. صرف نظر از اینکه این صفحه کند صفحه اصلی سایت شما باشد یا صفحه فرود یکی از لینک های شما، کم سرعت بودن این صفحه سبب می شود کاربر کلا از سایت شما ناامید شود.

موارد خاصی مانند تصاویر، انیمیشن ها ، فایل های فلش و حتی ویدئوهای پر حجم می توانند باعث کاهش سرعت سایت شوند.

در رابطه با سنجش سرعت لود صفحات سایت،ابزار PageSpeed Insight گوگل می تواند به شما کمک کند. 

 

چه باید کرد؟

کاری که باید بکنید این است که موارد کندی سایت را شناسایی کرده و در مورد کندی سرعت ناشی از هر مورد، چاره ای بیندیشید.

 

قالب های رایگان و تکراری

بسیاری از طراحان از قالب های آماده که به صورت رایگان در دسترس هستند استفاده می کنند. این کار اشتباه نیست اما قبل از استفاده از آن ها باید در نظر داشته باشید از آن جا که این قالب ها رایگان هستند به جز شما هزاران نفر دیگر نیز از آن ها استفاده می کنند و بنابراین سایتی مشابه سایت شما خواهند داشت.

 

چه باید کرد؟

برای اینکه سایت شما مشابه سایت های دیگر نباشد می توانید بیشتر هزینه کنید و قالب خاص سایت خود را سفارش دهید و یا از ابزارهایی برای سفارشی کردن قالب های آماده استفاده کنید. کمی هزینه بیشتر برای متفاوت بودن ارزش دارد و مطمئن باشید که سود آن را خواهید برد.

پست های تصادفی

طوفان فکری با تیم مشاوران آکو

درخواست مشاوره
مشاوره با آکو